چگالی کلمات کلیدی چیست؟

زمانی که بحث چگالی کلمات کلیدی به میان می آید، سئوکاران به دو دستۀ مخالف و موافق تقسیم می شوند. عده ای از متخصصان سئو معتقدند چگالی کلمات کلیدی امر مهمی در رتبه بندی سایت به شمار می آید. اما دستۀ دوم معتقدند که چگالی کلمات کلیدی دیگر در سئو تاثیری ندارد و با پیشرفت تکنولوژی Semantic موتور جستجوی گوگل، بالا بردن چگالی کلمات، تنها باعث ناخوانا شدن محتوا و یا حتی در مواقعی باعث جریمه شدن یک سایت می شود.

چگالی کلمات کلیدی چیست؟

چگالی کلمات کلیدی، درصد استفاده از یک کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی به نسبت تعداد کل کلمات محتوای یک صفحه است. در مبحث سئو و بهینه سازی سایت، چگالی کلمه کلیدی می تواند به عنوان فاکتوری برای تشخیص مرتبط بودن محتوای یک صفحه با کلمه کلیدی اصلی استفاده شود.
به دلیل استفاده بیش از حد برخی از سئو کاران از کلمات کلیدی و در پی آن ناخوانا شدن محتوا موتورهای جستجو، به خصوص گوگل، تصمیم گرفتند که میزان اثرگذاری این عامل را در سئو به حداقل برسانند. در حال حاضر اگر سعی کنید با Keyword Stuffing، چگالی کلمات کلیدی سایت خود را بالا ببرید، وب سایت شما توسط گوگل جریمه خواهد شد.
البته گفته های بالا به این معنی نیست که نباید از کلمات کلیدی در محتوای خود استفاده کنید، بلکه باید این عبارات را به شکلی منطقی و کافی در محتوای خود به کار ببرید.

نحوه محاسبه چگالی کلمات کلیدی

بسیاری از متخصصات سئو معتقدند که چگالی کلمات کلیدی باید بین ۱ تا ۳ درصد از کل محتوای یک صفحه باشد. در صورتی که تعداد کلمات کلیدی محتوای شما از این مقدار بیش تر شود، گوگل آن صفحه را به عنوان اسپم شناسایی می کند.
فرمول محاسبه چگالی کلمات کلیدی به شکل زیر است:
(Nkr / Tkn * 100)
Nkr : تعداد تکرار یک کلمه کلیدی در متن
Tkn : تعداد کل کلمات یک متن

چگالی عبارت کلیدی چگونه محاسبه می شود؟

اما تفاوت عبارت کلیدی با کلمه کلیدی در چیست ؟ کلمه کلیدی در حقیقت، یک واژه است که به عنوان کوئری جستجو استفاده می شود، در حالیکه عبارت کلیدی از دو یا چند کلمه مجزا تشکیل شده است. عبارات کلیدی، معمولاً کلمات کلیدی طولانی (Long-Tail) هستند که کاربران برای جستجو از آنها استفاده می کنند.
نحوه محاسبه چگالی یک عبارت کلیدی:
Nkr *Nwp/ Tkn ) * 100)
Nwp : نشان دهندۀ تعداد کلمات موجود در عبارت

بنابراین در محتوایی ۴۰۰ کلمه ای دربارۀ بهینه سازی سایت که این عبارت ۴ بار در آن تکرار شده است، چگالی عبارت کلیدی با فرمول (۴*۳/۴۰۰)*۱۰۰ محاسبه می شود که برابر است با ۳ درصد.

نحوه توزیع کلمات کلیدی

اکنون شما با چگالی کلمات کلیدی و نحوه محاسبه آن آشنا شدید .
در ابتدا که چگالی کلمات کلیدی یک محتوا باید بین ۱ تا ۳ درصد باشد.
اما نکته ای که باید به آن توجه ویژه داشته باشید نحوه توزیع کلمات کلیدی است. کلمات کلیدی باید به شکلی در طول محتوا توزیع شوند که هم متن تان برای کاربران قابل خواندن باشد و هم موتور جستجو بتواند موضوع متن تان را تشخیص دهد.
برای گرفتن بهترین نتیجه توصیه می کنیم ، از کلمات کلیدی در ۷ قسمت زیر استفاده کنید:
o عنوان صفحه
o تگ H1
o متن اصلی
o URL سایت
o تگ Alt تصاویر موجود در صفحه
o لینک های داخلی سایت
o توضیحات متا یا Meta Description
یادتان باشد کلمات کلیدی را تنها برای موتورهای جستجو بهینه سازی نکنید. ارائه تجربه کاربری خوب به مخاطبان در موفقیت سایت شما تاثیر بسزایی دارد .

دیدگاه خود را ثبت کنید