نکات اساسی برای انتخاب کلمه کلیدی

زمانی که تصمیم به انجام سئو می گیرید مهم ترین و اولین کاری که باید انجام دهید انتخاب کلمات کلیدی مناسب است که بتوانید عملیات سئو را به کمک آن ها پیش ببرید.
منظور از کلمات کلیدی در سئو و بهینه سازی همان کلماتی است که شما در کسب و کار خود و یا کلمات تخصصی که در دنیای تجارت خود استفاده می کنید.
بهتر است برای جمع آوری و بکارگیری کلمات کلیدی خود برای افزایش سئو و بهینه سازی وبسایت خود یک استراتژی محتوا به صورت زیر برای خود در نظر بگیرید:

• طرح اولیه (شناسایی و جمع آوری کلمات کلیدی)
• ایجاد (بکارگیری کلمات کلیدی درسایت)
• مدیریت (آنالیز کردن لینک شدن و Index شدن کلمات کلیدی نسبت به سایت)

۱- انتخاب کلمه کلیدی از دید مخاطب

سعی کنید خودتان را به جای مخاطب قرار دهید و تصور کنید اگر به جای آنها بودید چه کلمه ای را جستجو می کردید؟ شما باید به عنوان مخاطب جستجو کنید و کلمات کلیدی را به این صورت پیدا کنید. همچنین می توانید از همکاران، دوستان و اطرافیانتان کمک بگیرید و از آن ها بپرسید اگر در زمینه کسب و کار شما احساس نیاز کنند چه کلماتی را جست و جو می کنند.

۲-لیستی از کلمات

پس از پیدا کردن کلمات کلیدی مربوط به خودتان آنها را لیست کنید و این لیست مخصوص را برای خودتان ایجاد کنید.

۳-کلمات کلیدی طولانی(Long tail keywords)

کلمات کلیدی طولانی

ممکن است تصور کنید کلمات کلیدی کوتاه تربازدهی بیشتری دارد اما با بررسی بیشتر متوجه خواهید شد که کلمات کلیدی طولانی تر اثردهی بیشتری دارند.
به طورمثال در زمینه خرید و فروش گوشی در صورتی که روی کلمه کلیدی قیمت گوشی سامسونگ کارکنید خواهید دید نتیجه ای که باید نخواهید گرفت اما می توانید با کار کردن روی کلمه کلیدی قیمت گوشی سامسونگ در تهران نتیجه بهتری بگیرید. اصولا سئو کلمات کلیدی طولانی تر نسبت به کلمات کلیدی کوتاه یک بخشی آسانتر است.
ضمن اینکه دقت بالاتری هم دارد و شما با استفاده از این کلمات می توانید مخاطب خاص خود را بشناسید. چرا که کسی که به طور مثال سرچ می کند قیمت گوشی سامسونگ در تهران دقیقا مخاطب شماست.

۴- سئو کردن صفحات داخلی سایت

این نکته را در نظر داشته باشید که شما نمی توانید تمام کلمات کلیدی مورد نظرتان را برای صفحه اصلی سئو کنید. سعی کنید برای هر کلمه صفحه ای جداگانه تشکیل دهید.
زمانی که می خواهید کلمه ی کلیدی خود را انتخاب کنید، برای این کلمات صفحات جداگانه ای طراحی کنید مخصوصا زمانی که موضوعات متفاوتی دارد باید زمانی را برای بهینه سازی جداگانه ای برای آن ها اختصاص دهید. بهتر است بدانید صفحات داخلی برای بهینه سازی کلمات کلیدی خیلی بهتر هستند. در نتیجه کلمات کلیدی خود را بر این مبنا انتخاب کنید.

۵- به روزرسانی کلمات کلیدی

نگران انتخاب درست ترین کلمه کلیدی در همین ابتدا نباشید. برای تغییر وانتخاب کلمات کلیدی بهتر و بیشتر همیشه زمان دارید.
شما می توانید آمارگیرهای خیلی قوی روی وب سایت خود نصب کنید و ورودی های سایت خود را بررسی کنید با این کار می توانید ببینید کاربران در سایت شما چه جستجوهایی انجام می دهند. با مشخص شدن این کلمات می توانید کلمه های کلیدی جستجو شده توسط کاربران را هم به لیست کلمات کلیدی خود اضافه کنید و در آینده برای این کلمات هم بهینه سازی انجام دهید.

۶-مشخص کردن هدف

هدف خودتان را از سئو سایت مشخص کنید. آیا قصد دارید در سایت خود فروش داشته باشید؟ آیا تمایل دارید برند سازی کنید؟ آیا تمایل دارید اطلاع رسانی کنید؟
به طور مثال برای برندسازی با جستجوی کلمه ی یخچال سایت LG را مشاهده خواهید کرد. بعد از ورود به سایت می بینید که خرید و فروش زیادی صورت نمی گیرد و آن چیزی که شما می بینید سایتی اطلاع رسانی است. به این حالت برندسازی می گویند. LG سعی کرده است برندسازی کند و نماینده فروش جذب کند که بسیار هم موفق بوده.
اما اگر قصد دارید اطلاع رسانی کنید به طور مثال برای اخبار IT باید سایتتان را سئو کنید تا بتوانید خبرهای IT سایتتان را اطلاع رسانی کنید.

۷-استفاده از ابزارهایی مثل گوگل Adwords و گوگل trend

می توانید لیست تهیه شده ی خودتان را با استفاده از ابزار گوگل Adwords بررسی کنید و نتیجه را جلوی کلمات کلیدی یادداشت کنید و در آخر کلمات کلیدی مهم تر را مجزا کنید.
با استفاده از گوگل ترندز می توانید اطلاعاتی درباره کلمات جستجو شده در گوگل بدست آورید. به عنوان مثال شما میتوانید ببینید کلمه طراحی سایت چه مقدار و از چه کشورها و چه شهرهایی بیشتر  جستجو شده است.
و حالت سوم که بیشترین حالت استفاده دراینترنت است، فروش از طریق اینترنت می باشد. اگر تمایل به فروش دارید حتما در نظر بگیرید که قبل از کلمات کلیدی خود کلماتی مثل خرید و یا فروش را اضافه کنید.
به طور مثال اگر شما فروشنده دوربین های عکاسی هستید بهتر است که وب سایت خود را برای کلمات کلیدی خرید دوربین عکاسی و یا فروش دوربین عکاسی سئو کنید.

بخشهای مهم برای قرار دادن کلمات کلیدی

۱- عنوان نوشته
۲- تگ های HTML
۳- کلمات کلیدی در محتوای نوشته
۴- آدرس صفحات
۵- نام تصویر و متن جایگزین
۶- لینک های داخلی و خارجی
۷- کلمات کلیدی در توضیحات متا

 

 

دیدگاه خود را ثبت کنید