نحوه بررسی کلمات کلیدی هدف سئو

سئو فرآیندی است که طی آن صفحه ای از یک سایت برای کلمات مشخصی در جستجوی گوگل بالا می آید.
قبل از هر اقدامی برای بالا آوردن سایت در موتور جستجو ابتدا باید تشخیص دهیم این وبسایت برای چه کلماتی باید در گوگل بالا بیاید؟ انتخاب کلمات کلیدی صحیح به اندازه فرآیند سئو از اهمیت برخوردار است چرا که در صورت اشتباه در انتخاب کلمات کلیدی کل هزینه و زمانی که برای سئو صرف کرده ایم به هدر رفته و به اهدافی موردنظرمان نخواهیم رسید.
سعی کنید یک لیست بلند از کلمات کلیدی که فکر می کنید مناسب حوزه کاری شما هستند تهیه کنید. حال باید از کلماتی که با فکر کردن دستچین کرده ایم و معتقدیم که می توانند به عنوان کلمات کلیدی هدف سئو باشند بهترین و مناسب ترین را انتخاب کنیم :
کلمات انتخابی ما باید دو ویژگی داشته باشند تا بتوان به عنوان کلمه کلیدی هدف سئو از آنها استفاده کرد :

۱– زیاد جستجو شوند: کلمات کلیدی که بیشتر از بقیه سرچ می شوند، به دلایل واضحی از آن هایی که جستجوی کمتری در گوگل دارند بهتر هستند.

۲– هدف سایت را درست منتقل کنند: با توجه به اهداف سایت، تعدادی پیشوند و پسوند مناسب برای کلمه کلیدی پیدا کنیم و آن هایی که مناسب نیستند را حذف کنیم. مثلا برای بهینه سازی یک سایت مقالات علمی، کلمات فروش و خرید مناسب نیستند.

برای تشخیص کلمات کلیدی مطابق هدف سایت نیاز به ابزار خاصی نیست و با فکر کردن و تحلیل می توان به نتیجه رسید. اما برای تشخیص کلمات کلیدی که بیشترین جستجو را در گوگل دارند میتوانید از وبسایت ها و سرویس های رایگان و پولی استفاده کنید. در اینجا به چند مورد از این وبسایت ها اشاره می کنیم.

۱٫ Google Adwords

Adwords می داند که مردم وقتی می خواهند چیزی را بخرند از چه کلماتی استفاده می کنند. این را در طول زمان های بسیار طولانی آموخته و روز به روز هم اطلاعاتش بیشتر می شود. شاید بخواهید بدانید این اطلاعات درباره کلمات کلیدی را از کجا بدست می آورد، همانطور که خیلی از شما عزیزان می دانید، گوگل این اطلاعات را از خریدهایی که از بخش adwords تحت عنوان تبلیغات کلیکی یا همان PPC ( Pay Per Click ) انجام می شود جمع آوری کرده است.

۲٫ استفاده از Suggest و Related Searches

منظور همان عباراتی هستند که وقتی کلمه ای را در گوگل جستجو می کنید، در هنگام تایپ کردن گوگل آن ها را به شما “پیشنهاد” یا همان Suggest می کند. به علاوه هنگامی که صفحه جستجوی گوگل را برای آن کلمه تا آخر بخوانید، در انتهای آن ممکن است به بخش جستجو های “مرتبط” یا Related برسید. این ها هم می توانند کمک کننده در انتخاب بهترین کلمه کلیدی برای سئو باشند.

کلمات پیشنهادی گوگل

۳٫ استفاده از سایت های دیگر مانند SEMrush, Moz و غیره

این سایت ها ابزار بسیار قدرتمندی هستند که در طی زمان، دیتابیس بزرگی از کلمات کلیدی جستجو شده در گوگل را در خود دارند. Moz همچنین یک تکنیک بسیار قوی در انتخاب کلمات کلیدی دارد. به این صورت که سایت هایی که در کلمه کلیدی مورد نظر شما جایگاه مناسبی دارند، دیگر در چه کلمات کلیدی که شاید شما به آن توجه نکرده باشید بالا هستند؟

۴٫ بررسی و آنالیز سایت های رقیب

می توانید ببینید آن هایی که خیلی قبل تر از شما اقدام به سئو سایت خود کرده اند، چه کلمات کلیدی ای را هدف گرفته اند. شاید کلمات خوب یا بدی باشند که البته می توانید با یک بررسی ساده با استفاده از ابزار بالا، متوجه شوید که رقبای سئوی شما، در چه سطحی قرار دارند.
ابزارهای دیگری مثل Ubersuggest, Keywordtool.io نیز در اختیار سئو کاران قرار دارد تا بتوانند به بهترین نحو کلمات کلیدی مناسب برای سئو را انتخاب کنند.
اما متاسفانه بعضی از این سایت ها برای دادن اطلاعات تکمیلی پول درخواست می کنند و برخی هم از زبان فارسی پشتیبانی نمی کنند. اینجاست که سئو کاران دست به کار می شوند و راه خود را پیدا می کنند.

 

 

دیدگاه خود را ثبت کنید