ایندکس گوگل چیست؟

یکی از مسائل مهمی که برای وبمسترها وجود دارد ایندکس گوگل است تا بوسیله آن بتوانند سریعا سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل قرار بدهند.
گوگل با کمک روبات های خود صفحات سایت را بررسی می کند و آنها را ایندکس می کند. اگر صفحه ای توسط گوگل ایندکس نشده باشد در نتایج جستجو هم نمایش داده نمی شود. برای سئوکاران و کلیه مالکان سایت مهم است که تمام صفحات سایتشان در گوگل شناخته شوند.
در واقع می توان ایندکس گوگل را این طور تعریف کرد : بررسی صفحات توسط ربات خزنده و ذخیره اطلاعات اصلی آن در دیتابیس اصلی گوگل برای ارائه به کاربران در زمان جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با آن صفحه
برای اینکه سایت ما درنتایج گوگل ظاهر شود باید در ابتدا از ایندکس شدن صفحات سایت خود توسط گوگل اطمینان حاصل کنیم، سپس با رعایت نکات سئو میتوانیم رتبه خود را در نتایج جستجوی گوگل ارتقا دهیم.

چطور از نمایش سایتمان در نتایج جستجوی گوگل مطمئن شویم ؟

عوامل زیادی میتواند از ایندکس صفحات سایت شما در گوگل و حضور در نتایج جستجو جلوگیری کند. برای شروع بهتر است که با استفاده از عملگر :site وضعیت ایندکس سایت خود را بررسی کنید. اگر با استفاده از این دستور لیستی از نتایج را مشاهده کردید یعنی سایت شما توسط گوگل ایندکس شده و مشکلی ندارد ولی در صورت مشاهده صفحه ای مانند تصویر زیر سایت شما یا ایندکس نشده یا به هر دلیلی برخلاف قوانین گوگل بوده و از نتایج آن حذف شده است.

بررسی وضعیت ایندکس صفحات در گوگل

روبات های گوگل دو مرحله مجزا را برای ایندکس کردن صفحات طی می کند:

۱-خزش یا crawl کردن که در واقع پیدا کردن صفحات اینترنتی از طریق ارتباط لینک های بین آنهاست.
۲- Index کردن یا نمایه گذاری صفحات که شامل استخراج اطلاعات مرتبط با صفحات مختلف است.

البته عوامل زیادی بر سرعت ایندکس سایت و بهبود رتبه شما در گوگل تاثیرگذارند که باید در نظر داشته باشید. در اینجا روش هایی را ارائه می کنیم که با استفاده از آنها می توانید به سریع تر ایندکس شدن سایت خود کمک کنید.

۱-ایجاد نقشه سایت

نقشه سایت خود را بسازید و آنرا در وبمستر گوگل و بینگ معرفی کنید. اینکار بهترین روش برای معرفی سایت خود به گوگل و افزایش سرعت ایندکس شدن صفحات شماست.

۲-معرفی نقشه سایت به ابزار گوگل وبمستر تولز

نخستین مکانی که باید نقشه سایت را در آن معرفی کنید، ابزار گوگل وبمستر تولز است. ایجاد گوگل وبمستر خیلی ساده است، فقط کافی است که یک اکانت گوگل بسازید و سپس در قسمت گوگل وبمستر ثبت نام کرده و لینک سایت خود را اضافه کنید. بعد به قسمت optimization و بعد sitemap بروید و لینک نقشه سایت خود را در آنجا اضافه کنید. با این روش دیگر خیالتان از ایندکس گوگل راحت است.

۳-نصب گوگل آنالیتیک

بوسیله گوگل آنالیتیک می توانید اطلاعات مفیدی را درباره اینکه چرا صفحه یا سایت شما در ایندکس گوگل قرار نگرفته بدست آورید .

۴-ثبت آدرس سایت در موتورهای جستجو

ثبت سایت درگوگل وقت زیادی را از شما نمی گیرد و فقط کافیست که در گوگل وبمستر لینک سایت خود را در عرض چند ثانیه ثبت کنید.

۵-ساخت بک لینک

برای صفحه اصلی و صفحات داخلی سایت بک لینک مناسب بدست آورید. موتورهای جستجو از طریق این لینکها به صفحات شما وارد می شوند و اینکار باعث سرعت ایندکس شدن صفحات شما را افزایش خواهد داد.

۶-ایجاد  پروفایل شبکه های اجتماعی

حتما در شبکه های اجتماعی یک پروفایل اختصاصی برای کسب وکار خود ایجاد کرده و مطالب سایت خود را در آنجا به اشتراک بگذارید. چرا که گوگل به لینک هایی که از شبکه های اجتماعی وارد سایت شما می شوند اهمیت زیادی می دهد و رتبه بالاتری برای آن ها در نظر می گیرد.

۷-به اشتراک گذاری مطالب

ایجاد محتوای منحصر بفرد و مفید باعث می شود تا دیگر کاربران مطالب سایت شما به اشتراک بگذارند و این موضوع خود باعث دریافت لینک ورودی بیشتر برای وبسایت شما می شود و در نتیجه سرعت ایندکس گوگل سایت شما را افزایش خواهد داد.

چگونه میتوان یک صفحه ایندکس شده را از نتایج حذف کرد؟

ممکن است صفحه ای توسط گوگل ایندکس شده باشد و شما به هر دلیلی بخواهید این صفحه را حذف کنید در این صورت می توانید با استفاده از متا تگ یا فایل robots.txt از ایندکس شدن این صفحه توسط گوگل جلوگیری کنید. برای این کار از گوگل وبمسترتولز مسیر زیر طی کنید:

Webmaster Tools > Google Index > Remove URLs

بطور کلی سئو امری زمانبر بوده و نیازمند صبر و حوصله است. استفاده از ابزارهای رایگان بررسی سئو سایت  مانند Open Site Explorer میتواند شما را در این امر یاری کند.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید