آموزش برچسب گذاری صحیح برای مطالب

یک از راههای بهبود اثرگزاری وبسایت ها، طبقه‌بندی مناسب مطالب سایت است. برای این کار روش هایی وجود دارد که در اینجا به آن اشاره می کنیم :

طبقه‌بندی محتوای سایت معمولا با دو مفهوم «دسته» یا «Category» و «برچسب» یا «Tag» به انجام می شود. دسته ها کمک می کنند که کاربران راحت تر بتوانند مطالب مورد نظر خود را در سایت پیدا کنند. پیشنهاد می کنیم که تعداد دسته ها را بیشتر از پنج عدد قرار ندهید چرا که باعث سردرگمی کاربران می شود. برچسب گذاری هم با هدفی مشابه به کار می رود و ترکیب این دو میتواند راهنمای مناسبی برای کاربران در یافتن مطالب مورد نظرشان در سایت شما باشد.

برچسب گذاری صحیح برای مطالب نه تنها به کاربران سایت شما کمک می‌کند تا سریعتر به مطالب مورد علاقه خود دست یابند، بلکه منجر به ایجاد ایندکس‌های ارزشمند برای وب سایت شما نزد موتورهای جستجوگر می‌شود اما در عین حال انجام اشتباه آن یا سوء استفاده از این امکان قطعا باعث خواهد شد تا به وسیله الگوریتم‌های ضد اسپم موتورهای جستجوگر متخلف شناخته شده و حتی به دلایل قانونی در کشور ایران، با مشکل فیلتر شدن و دردسرهای رفع فیلترینگ رو به رو شوید.

البته مطالب سایت را به روش های مختلفی می توان دسته بندی کرد: بر اساس تاریخ، بر اساس موضوع، بر اساس برچسب و یا دسته بندی های دلخواه دیگر

در واقع می توان گفت برچسب سیستم دوم دسته بندی سایت می باشد. موضوع سایت شما هرچه که باشد، مطمئنا نمی‌توانید شاخه‌های بسیار زیاد و جزئی برای سایت خود تعریف کنید. به طور مثال در یک وب سایت مجله اینترنتی دسته “عکس” نهایتاً می‌تواند دارای چند زیرشاخه عکس طبیعت، خودرو، بازیگر و… باشد. شما نمی توانید بر روی دسته بندی های سایت خود بسیار ریز و جزئی شوید. در این حالت اگر یکی از کاربران سایت شما به دنبال تصاویر یک بازیگر خاص و یا تصاویر خودروهای یک برند خاص  باشد، اینجاست که سیستم دوم دسته بندی سایت یا همان برچسب به کار می‌آید. زمانی که شما برای مطالبی که تصاویر خودروهای جدید یک برند خاص در آن منتشر شده، برچسب “عکس خودروی بنز” را زده‌اید، بازدیدکنندگان سایت شما می‌توانند به آسانی بر روی این برچسب کلیک کرده و تمام پست های مرتبط با این برچسب را ببینند. همچنین این برچسب همانند یک شاخه، نزد موتورهای جستجوگر محبوب است و اگر شخصی همین عبارت را جستجو نماید، لینک این برچسب از سایت شما به آن کاربر در نتایج جستجو نشان داده خواهد شد و ورودی قابل توجهی دریافت خواهید کرد.

نکات مهم در برچسب گذاری :

۱- برچسب باید کوتاه باشد

۲- تگ و شاخه هم‌نام و مشابه نداشته باشید

۳- تعداد برچسب های یک نوشته کم باشد

۴- عنوان مطلب را برچسب نزنید!

۵- از Tag های قبلی استفاده کنید

۶-به تفاوت برچسب با دسته دقت کنید

۷-برچسب تکراری و بیهوده ایجاد نکنید

 

 

دیدگاه خود را ثبت کنید